DGNB Guld
ATP har udvidet deres Campus på Kongens Vænge i Hillerød med fem træpavilloner i eksisterende gårdrum. Projektet er gennemført med en høj grad af bæredygtighed og AI har været DGNB-auditor på projektet og har samtidig varetaget bæredygtighedsledelsen gennem processen. AI har fungeret som underrådgiver til totalentreprenør.
DGNB i projekteringsfasen
Gennem hele projektet har AI fokuseret på valg af materialer, lige fra den bærende konstruktion til facaderne. Projektet er baseret på en høj anvendelse af træ i de indvendige bærende konstruktionsdele samt i facaden for at reducere byggeriets klimaaftryk. Gårdrummenes eksisterende belægninger er desuden genbrugt til nye stier, bænke og belægningsflader. Arbejdsprocessen har krævet tæt dialog med bygherre og projekteringsleder for at sikre, at bygherres ønsker og krav er blevet indarbejdet i certificeringen.
AI har løbende sikret, at alle bæredygtighedsstiltag er blevet indarbejdet i projekteringen og arbejdsbeskrivelserne. Vi har udarbejdet og LCC-beregninger for at sikre en god totaløkonomi ved et lavt vedligehold, men også ved at anvende et optimeret energikoncept, hvor passive designstrategier benyttes til at reducere energiforbruget.
Bæredygtighedsplan
For at skabe en god og effektiv proces, har AI afholdt møder med samtlige fagområder, så alle har haft kendskab til, hvilke krav der har været til DGNB og hvilken dokumentation, der har skulle afleveres forud for en certificering. I den forbindelse har vi udarbejdet en bæredygtighedsplan bestående af en DGNB-matrice. Matricen har skabt rammerne for, hvordan vi har certificeret og lavet beskrivelser til andre krav samt ønsker, bygherre har haft. Ansvarsfordelingsskemaet har desuden indebåret beskrivelse af arbejdsområder for alle bæredygtighedstiltag, så alle parter har haft overblik over krav, deres ansvarsområder og under hvilke faser de har været aktuelle. Matricen og ansvarsfordelingsskemaet har med andre ord fungeret som værktøjer, der har sikret, at det ønskede niveau kommer i mål.
Samarbejdet med entreprenør
Som rådgiver har vi haft stort fokus på at skabe et godt samarbejde med totalentreprenør BGB, for at skabe bæredygtige processer og løsninger. Det gode samarbejde kommer til udtryk i udførelsen, hvor der er fokus på at få indarbejdet bæredygtige tiltag, der skal sikre høj kvalitet af materialer, f.eks. planer for fugtsikring, krav til brug af certificeret træ og materialer, der skaber et sundt indeklima. Som DGNB-auditor assisterer AI desuden totalentreprenør med deres udførelseskrav, og vi står for at de korrekte kvalitetskontroller indarbejdes i udførelsesfasen.
Periode : 2022 - 2025
Bygherre : ATP Ejendomme A/S
Størrelse : Ca 2.500 m2 nybyg og 4.000 m2 transformation
Enterpriseform : Totalentreprise
Samarbejdspartnere : BGB
AI's rolle : Totalrådgiver, Arkitektrådgiver, Bæredygtighedskonsulent, Ingeniørrådgiver